29 września 2016 Udostępnij

Niszczarka do dokumentów

Niszczarki do dokumentów coraz częściej pojawiają się w biurach, także tam, gdzie nie stanowią wyposażenia absolutnie koniecznego. Jest to bowiem wygodny i stosunkowo niedrogi sposób na skuteczne eliminowanie wszystkich dokumentów poufnych czy zawierających dane wrażliwe firmy czy jej klientów.

Działanie niszczarki

Wizerunek niszczarek do dokumentów związany jest zazwyczaj z wielkimi korporacjami przetwarzającymi ogromne ilości dokumentów, ale nawet małe firmy zyskują bardzo wiele poprzez niszczenie nieaktualnych bądź niepotrzebnych już dokumentów maszynowo. Ich ręczne darcie to strata czasu. Problemu nie stanowi samo korzystanie z urządzenia. Jego konstrukcja i obsługa są bardzo proste. Odpowiednie ostrza tną i rozdrabniają kartkę papieru włożoną do szczeliny niszczarki. Z maleńkich fragmentów papieru nie da się odczytać treści dokumentu. Niszczarki do dokumentów mogą oczywiście różnić się pod względem możliwości. Większe i bardziej skomplikowane urządzenia będą sobie radziły z większą ilością papieru na raz i będą go mocniej rozdrabniały.

Konstrukcja niszczarki

Niszczarka – narzędzie niezbędne

W dzisiejszych czasach o sukcesie rynkowym przedsiębiorstwa decyduje przede wszystkim posiadana przez strukturę informacja. Wiedza jest najważniejszą wartością, największym atutem biznesowym i jej poufność stanowi warunek konieczny utrzymywania przewagi konkurencyjnej nad innymi podmiotami. Wiedza musi jednak krążyć w organizacji. Dzieje to za pomocą dokumentów, które zaraz po utracie znaczenia dla procesów biznesowych powinny być niszczone w sposób gwarantujący, ze zawarte w nich informacje nie trafią w niepowołane ręce.

W warunkach praktycznych o bezpieczeństwo informacji dbają niszczarki do dokumentów, które eliminują zapisane nośniki, czyli przede wszystkim papierowe dokumenty, ale też na przykład płyty CD. Istnieją naturalnie alternatywne metody odbioru i utylizacji nośników danych, ale żaden z nich nie jest tak skuteczny oraz wygodny w praktyce, jak niszczarki dokumentów pracujące bezpośrednio w miejscu tworzenia informacji.

Weronika Mazur

Redakcja wesele.elk.pl