12 grudnia 2016 Udostępnij

Wybieramy drukarkę do domu. Poradnik kupującego

Zwykle urządzenie atramentowe, kombajn z wieloma funkcjami a może laser? Warto sprawdzić jakie urządzenia najbardziej opłaca się kupić i ile kosztować będzie nas tak naprawdę drukowanie.

Urządzenia wielofunkcyjne

Oczywiście można wybrać się do marketu i pierwszy lepszy sprzęt kupić, ale będzie to błąd. Kupowanie na oko nie ma sensu, ponieważ ekonomia druku może być różna nawet jeśli na pierwszy rzut oka urządzenia wyglądają podobnie. Trzeba myśleć o tym jak potem będą wyglądać koszty eksploatacji a te mogą być rzeczywiście znaczące. Dlatego już przed zakupem warto sprawdzić czy potencjalnie jest szansa na zamienniki, czy będzie to wydajne urządzenie. Nie ma sensu kupowanie sprzętu, który po wyczerpaniu zasobników startowy stanie odłogiem.

Atrament czy laser? O kosztach druku słów kilka...

takim powtarzającym się często mitem jest przekonanie o tym, że drukowanie laserowe jest niezwykle opłacalne. W powszechnej świadomości laser z atramentem zyskuje już w przedbiegach i dlatego jest przekonanie, że to laser jest dobry na wszystko.

Oczywiście drukarki laserowe są w stanie wyprzedzić znacząco konkurencje, ale nie zawsze tak będzie. W przypadku sprzętów do domu mit o tanim laserze kończy najczęściej bardzo źle. Jednym z największych problemów są kosmiczne ceny tonerów, nie tylko oryginalne są drogie, ponieważ i zamienniki okazują się także podobnie kosztowne.

Generalnie lasery jako alternatywa mają więc sens jedynie w takiej sytuacji, gdy na rynku znajdziemy dla siebie tanie zamienniki. Na oryginalnych akcesoriach bardzo szybko możemy się przejechać i zobaczymy, że te koszty są ogromne. W przypadku laserowych urządzeń trzeba się liczyć także z tym, że toner na start nie będzie pełny.

Drukarka do domu

Drukarka, czy drukarka, a może jakiś kombajn?

Trzeba także pomyśleć o kwestii, która odnosi się do funkcjonalności. Niedrogie drukarki laserowe to sprzęt, które opcje są do minimum ograniczone. Tak naprawdę służą one wyłącznie drukowaniu. Nie ma tam dodatków choćby takich jak połączenie Wi-Fi. Z komputerem będzie trzeba się komunikować kablem. Jeśli chcemy mieć dobrą laserową drukarkę z masą opcji koszt będzie już znaczący. Dlatego każdą decyzję, gdy chodzi o kupno sprzętu drukującego tak naprawdę trzeba sobie dobrze przemyśleć.

Weronika Mazur

Redakcja wesele.elk.pl