29 września 2016 Udostępnij

Wybór tonera do drukarki laserowej


Typowy toner zbudowany jest z większych kulek szklanych i małych, kolorowych kulek z żywicy termoplastycznej o rozmiarze 0,1µm. Alternatywą dla nich są tonery ciekłe. Kwestia tonera w przypadku zakupu drukarki jest niezwykle ważna, ponieważ koszt tego elementu eksploatacyjnego to około 100 złotych przy drukarce kosztującej około 250 złotych. W praktyce oznacza to, że realne koszty korzystania drukarki są związane już nawet w krótkiej perspektywie czasowej nie tyle z samą drukarką, co z jej kosztami zmiennymi.

Ekonomiczna drukarka

Zakup droższej drukarki z tańszymi tonerami zwykle jest bardziej ekonomiczny. Można też korzystać ze specjalnych zamienników produkowanych przez firmy trzecie oraz wykonywać regenerację tonerów, co obniża koszty, ale naraża nas na utratę gwarancji producenta na samą drukarkę laserową. W drukarkach laserowych toner i bęben mogą być połączone lub stanowić osobne elementy. Połączenie tych dwóch części sprawia, że przy każdej wymianie tonera wymieniamy też bęben i w ten sposób gwarantujemy sobie idealną jakość wydruku.

Ekonomiczny toner

Powoduje to oczywiście wzrost kosztu wymiany tonera. Jeśli elementy są oddzielone i wymieniamy sam toner, na pewno jest taniej, ale z czasem spadać będzie jakość wydruku i kiedy bęben zostanie uszkodzony, logicznym rozwiązaniem jest zwykle wymiana całej drukarki, ponieważ jest to część stosunkowo droga.

Zamienniki w drukarce

Kiedy staramy się zmniejszać koszty poprzez regenerowanie tonerów do drukarek laserowych, musimy pamiętać, że element regenerowany faktycznie jest tańszy od nowego, oryginalnego zamiennika, ale jest to część coraz bardziej zużyta. Część regenerowanych tonerów jest w stanie zaproponować jakość wydruku niemal niczym nie odróżniającą się od oryginalnych elementów, lecz za każdym razem zakup takiego zamiennika stanowi ryzyko. Ich dostawca nie gwarantuje bowiem jakości wydruku inaczej niż poprzez swoje werbalne zapewnienia. Problemem za to nie powinna być wydajność, ponieważ pod tym względem tonery regenerowane zwykle nie doznają żadnego konkretnego uszczerbku.

Weronika Mazur

Redakcja wesele.elk.pl