29 września 2016 Udostępnij

Jak wybrać toner do drukarki laserowej (CZ II)

Tonery do drukarek laserowych można dzielić na trzy grupy produktów jakie są przygotowane. Będą tam tonery oryginalne, tonery firmowane marką producenta drukarki, tonery zamienniki oraz tonery regenerowane.

Idealny toner do drukarki

Wybór odpowiedniej propozycji zależy od użytkownika. Oczywiście tonery oryginalne tak jak i zamienniki są przygotowywane z nowych części. Różnica więc polega na tym, ze właśnie zamienniki produkowane są na bazie nieco innych części niż oryginały i tutaj pojawi się różnica ceny. Jednocześnie jednak cena ma nie odbiegać od oryginałów. Inaczej jednak sprawa wygląda, gdy chodzi o tonery regenerowane. Toner taki może być eksploatowany zarówno jako oryginalny jak i zamiennik, ale podstawą dla niego będzie tutaj kaseta, która była wcześniej zużyta.

Dochodzi do jej napełnienia. Regenerowany toner ma być w pełni funkcjonalny pod warunkiem, że proces regeneracji był dobrze przeprowadzony zwracając uwagę na liczne kwestie techniczne, które mogą mieć dla tego procesu istotne znaczenie. Najczęściej zadawane pytania przed zakupem:

Zamienniki tonerów

Czy warto używać zamienników tonerów oryginalnych?

Oczywiście największe znaczenie ma tutaj oczekiwanie użytkownika. Jeśli będzie nas stać na oryginalny toner to nie będzie żadnych kłopotów z naszym urządzeniem a jednocześnie wydruk będzie miał idealną jakość. Jest ona również do uzyskiwania z użyciem tańszych zamienników, ale na poszukiwanie takiego zamiennika, który będzie nam odpowiadał należy poświęcić sporo czasu i na własnym sprzęcie musimy testować te konkretne propozycje. W wielu przypadkach rzeczywiście uda się tanie tonery znaleźć i dają one również dobre efekty jakościowe w trakcie drukowania, ale nie będzie to rzeczywiście aż tak prosta sprawa.

Czy używając zregenerowanych tonerów w drukarce można stracić gwarancję?

Jeśli w gwarancji dołączonej do produktu jest umieszczony taki zapis to oczywiście gwarancja zostanie utracona. Niewłaściwe tonery, które nie są dostosowane do pracy z danymi modelami drukarki mogą powodować jej awarię a za jej skutki producent nie chce ponosić odpowiedzialności.

Lepszy jest toner zintegrowany z bębnem, czy rozdzielony?

Trudno będzie jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie, ponieważ oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Jeśli zależy nam na stałe, wzorowej jakości wydruku warto wybrać model drukarki laserowej ze zintegrowanym bębnem i tonerem. Jeśli interesuje nas niewielki koszt wymiany materiałów warto się decydować na rozdzielone elementy konstrukcyjne, które będą sprawnie pracować i zagwarantuje nam odpowiednie wydruki.

Maria Najdała

Redakcja wesele.elk.pl