29 września 2016 Udostępnij

Jak uniknąć zacięć w niszczarce?

Chyba każdy kiedyś miał taką sytuację, w której musiał zniszczyć dokumenty w taki sposób, że już nikt nie mógł się z nimi zapoznać. Mogą to być i domowe i firmowe dokumenty. Stosowaliśmy kiedyś darcie dokumentów, ale nie jest to niestety odpowiednio skuteczne. Obecnie wykorzystuje się do tego niszczarki. Rynek tych urządzeń jest bardzo szeroki.

Parametry niszczarek

Spotkamy urządzenia, które mają różnorakie parametry. Takie do wykorzystywania w domowych warunkach, ale i takie przygotowywane pod kątem biur czy profesjonalnych firm, które zajmują się niszczeniem dokumentów. Wybierając niszczarkę dopasowaną do swoich potrzeb warto zainwestować w dobry sprzęt, który nie będzie szybko ulegał awarii i będzie nam długo służył. Zdarza się, że mimo staranności takie urządzenie ulegnie awarii.

Jak tego unikać?

Takim problemem dużym będzie zacinanie się papieru w urządzeniu.

Co zrobić, gdy problem się pojawi?

Zacięcia niszczarki najczęściej pojawiają się w momencie, gdy nie stosujemy się do zaleceń, jakie znajdują się w instrukcji. Problem z zacięciem niszczarki może się pojawić w momencie, gdy przekroczy się pojemność danego sprzętu. Taką przyczyną zacięć może być także zbyt rzadkie opróżnianie pojemnika ze ścinkami. Pełny pojemnik nie pozwoli na opadanie ścinek a to sprawi, że kolejne kartki będą się zacinać pomiędzy ostrzami. Przyczyną zacięć może być także zanieczyszczenie, które wynika z zanieczyszczeń osiadających na mechanizmach niszczarki.

Wady niszczarek

Do najczęściej występujących zacięć mechanizmu niszczarki przyczyniać się mogą różnorakie elementy metalowe, które dostały się do niszczarki razem z papierem. Jeśli niszczarka nie posiada funkcji niszczenia zszywek czy spinaczy to dobrze będzie przed włożeniem do niszczarki dwa razy przejrzeć dokumenty jakie będzie się niszczyć, by nie zniszczyć noży zszywkami bądź spinaczami.

Jak postępować w przypadku zacięcia?

Na pewno trzeba zachować spokój,. Nie próbujemy usuwać papieru przez wsuwanie palców do szczeliny albo też innych elementów. Najbezpieczniej zawsze będzie zajrzeć do instrukcji obsługi, ponieważ tam będziemy mieli informację o tym jak można się zachować w sytuacji, gdy zatnie się papier. Zazwyczaj należy przełączać sprzęt na tryb cofania i dzięki temu uda się to odblokować i w ten sposób sprzęt znów będzie mógł normalnie funkcjonować.

Jeśli zacięcie wynika z tego, że przekroczyliśmy limit kartek do zniszczenia dla urządzenia trzeba będzie ten nadmiar bezwzględnie usunąć. Usuwanie kartek może się stać łatwiejsze, gdy użyjemy biegu wstecznego, czasami kilkukrotnie na zmianę z normalną pracą sprzętu.

Maria Najdała

Redakcja wesele.elk.pl

Zobacz również