30 lipca 2022 Udostępnij

Jak matka natura może pomóc poprawić morale w Twoim biurze?

Kiedy wychodzisz na świeże powietrze, czy czujesz się lepiej niż wtedy, gdy siedziałeś w środku?

Jasne, może być ci trochę chłodno, jeśli jest środek zimy, ale ogólnie rzecz biorąc, jak się czujesz?

Istnieje bardzo duża szansa, że kiedy jesteś na zewnątrz, czujesz się nieco bardziej podniesiony na duchu. Jest ku temu bardzo dobry powód - Matka Natura robi dla Ciebie to, co najlepsze.

Niezliczone badania i prace naukowe wykazały, że natura jest prawdziwym uzdrowicielem, a jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się stresu w danej chwili jest wyjście na zewnątrz, aby zaczerpnąć świeżego powietrza i trochę się uspokoić. To najprostszy sposób na relaks i to za darmo!

Tak więc, mając to wszystko na uwadze, czy posiadanie elementów natury w projekcie biura może rzeczywiście pomóc w poprawieniu problemu niskiego morale w biurze?

Czym jest Biophilic Office Design?

Jeśli przeprowadzisz badania nad najnowszymi trendami w projektowaniu biur, z pewnością zobaczysz kilka wzmianek o biophilic office design. Oznacza to w zasadzie wprowadzenie elementów z zewnątrz do środka. Tak więc, możesz mieć drewniane biurka, dywany, które są neutralne i naturalne kolory, takie jak beżowy, zielony, brązowy, itp. Możesz również mieć żywą ścianę, rośliny biurowe rozrzucone wokół, a także obfite naturalne światło i świeże powietrze robiące swoją drogę do twojego biura.

Istnieje wiele powodów, dla których wszystko to jest pomocne dla nastroju, a kiedy wpływa na pokój pełen ludzi siedzących na swoich krzesłach biurowych, morale przestrzeni będzie natychmiast podniesione w wyniku.

Zobacz ten film, który mówi nieco więcej o tym, czym jest biophilic design i jaki wpływ wywarł na cały świat.

Możesz myśleć, że całkowita zmiana wystroju Twojego biura będzie po prostu kosztować zbyt wiele pieniędzy, ale spójrz na to w ten sposób - niskie morale kosztuje Cię jeszcze więcej pieniędzy w dłuższym okresie czasu. Wydajność spada bardzo gwałtownie, gdy biuro jest dotknięte niskim morale, więc na pewno w dłuższej perspektywie oszczędzasz pieniądze?

Poza tym, nie musisz całkowicie zmieniać swojego projektu, aby dodać elementy natury. Wspomnieliśmy o roślinach biurowych, a te są stosunkowo tanie i łatwe do wdrożenia. Możesz również wyczyścić przestrzenie okienne i upewnić się, że dużo powietrza i światła może dostać się do Twojej przestrzeni biurowej.

Nie musisz iść w kierunku imponującej żywej ściany, jeśli nie jest to w Twoim budżecie, ale nadal możesz czerpać z tego główne korzyści.

Ogólnie rzecz biorąc, biophilic design okazał się:

  • Zmniejszyć poziom stresu
  • Poprawia morale
  • Oczyszcza powietrze, co oznacza mniej alergii dotykających Twoich pracowników na ich designerskich krzesłach biurowych
  • Zwiększoną koncentrację i skupienie

Poza wszystkim innym, wygląda całkiem imponująco też i to jest kolejna rzecz, której potrzebujesz od swojego projektu biura.

Spójrz na swój aktualny projekt i opracuj, jak możesz dodać trochę magii Matki Natury. Spójrz na swoje przestrzenie do relaksu i przerwy i spróbuj uczynić je bardziej zielonymi i naturalnymi, otwórz te okna, upewnij się, że światło może dostać się do środka i spróbuj zaszczepić ogólne poczucie natury i dobrego samopoczucia w swojej przestrzeni.

Oczywiście powinieneś również zachęcać swoich pracowników do wychodzenia na zewnątrz w czasie przerw i korzystania z uroków natury. To może być idealne rozwiązanie, aby pomóc wzmocnić zmęczony umysł i zwiększyć morale na nadchodzące popołudnie.

Skupienie się na pracownikach i zapewnienie im wygodnej przestrzeni do pracy przynosi wiele korzyści. W ten sposób pokazujesz im, że Ci zależy, że cenisz ich dobre samopoczucie i że robisz dla nich wszystko, co najlepsze. W rezultacie wynagrodzą Cię ciężką pracą i mnóstwem pomysłów podczas burzy mózgów przy stołach w sali konferencyjnej. Oczywiście, biophilic design robi również wrażenie na odwiedzających, co może pomóc Ci przyciągnąć nowych klientów, dzięki sile pozytywnego pierwszego wrażenia.

Maria Najdała

Redakcja wesele.elk.pl