29 września 2016 Udostępnij

Koszty eksploatacji drukarki

To podstawowa sprawa, na jaką powinno się zwracać uwagę. Składa się na koszty nie tylko sama drukarka ale również cena tuszy czy też tonerów jakie będzie trzeba wykorzystywać do takiego urządzenia, by dało się drukować. Niekoniecznie najtańsza drukarka faktycznie będzie najbardziej ekonomiczna w użytkowaniu.

Przed zakupem warto sprawdzać cenę materiałów eksploatacyjnych

Dzięki temu będzie można rozliczyć koszt druku w przeliczeniu na jedną stronę. W ten sposób może się okazać, że czasami po prostu lepszym rozwiązaniem będzie nieco droższe urządzenie, którego różnica w cenie będzie do odzyskania dzięki temu, że kupimy tańszy atrament czy toner. Koszt wydruku na sprzętach laserowych najczęściej będzie niższy niż w modelach atramentowych. Należy jednak pamiętać, że koszt tonera do drukarki laserowej jest wysoki. Może niekiedy przekroczyć cenę urządzenia, szczególnie gdy wybierze się najtańszy sprzęt. Również tonery kolorowe są dość kosztowne.

Pojedyncze tusze są tańsze, ale wystarczać będą jednak na niewielką liczbę wydruków. Jeśli wiec drukuje się bardzo dużo to może się okazać, że lepszym wyborem będzie laser. Koszt druku na laserowych urządzeniach to mniej więcej 1-10 groszy natomiast na urządzeniu atramentowym druk będzie kosztował od 10 groszy w górę za każdą stronę.

Jakość druku

Szybkość druku, kiedy jest istotna?

Szybka drukarka będzie przydatna wtedy gdy zamierzamy intensywnie korzystać z takiego urządzenia. Najszybszego wydruku będzie można oczekiwać po urządzeniu laserowym. Drukarki atramentowe mają niezłą szybkość na tekście, ale już na drukowaniu grafiki niestety ta prędkość nie będzie zadowalająca. W technicznej specyfikacji producent stara się nam dawać informację o liczbie stron na minutę. Trzeba jednak pamiętać, że chodzi tutaj o drukowanie w najszybszym trybie. Porównując tę cechę pomiędzy innymi drukarkami warto mieć na uwadze, że czasami ta szybkość jest osiągana dzięki niższej jakości wydruku.

Szybkość druku

Szybkość może wynosić między kilka a kilkadziesiąt stron na minutę. Dużo zależy od tego jaki sprzęt wybierzemy. Jeśli chcemy mieć sprzęt wyłącznie do użytku domowego to raczej nie będziemy tak mocno zwracać uwagę na to jak wygląda szybkość. Ta cecha wtedy nie musi być brana pod uwagę. szybkość od 4 do 10 stron/min. Jeśli chodzi o szybkość na tym poziomie to będzie raczej przeznaczona na drukowanie raczej sporadyczne, tutaj mniej ważna jest wtedy prędkość. szybkość od 10 do 30 stron/min. To sprzęt do małej firmy, który ma niezłą wydajność i pozwala na oszczędzanie czasu szybkość powyżej 40 stron/min. W największych biurach konieczne jest urządzenie, które będzie miało taką właśnie prędkość.

Bartosz Lis

Redakcja wesele.elk.pl