5 czerwca 2022 Udostępnij

Czy Twoje nowoczesne biuro niszczy Twoją koncentrację?

Wszyscy wiemy, że nowoczesne biuro na planie otwartym jest jednym z najczęstszych typów biur, jakie można spotkać. Ta zwinna przestrzeń robocza staje się coraz bardziej popularna, a kiedy spojrzymy na plusy zastosowania tego typu przestrzeni, zrozumiemy dlaczego.

Mimo to wiemy również, że wszystko w życiu ma swoje minusy, a w tym przypadku biuro na planie otwartym może w rzeczywistości utrudniać koncentrację bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

Więcej ludzi, więcej stołów biurowych, miejsca do odpoczynku usytuowane blisko miejsc pracy - lista jest długa. Czy więc Twoje nowoczesne biuro rzeczywiście utrudnia Ci koncentrację?

Zapoznaj się z tą infografiką, która pokazuje niektóre sposoby, w jakie biuro na planie otwartym może utrudniać pracę.

Źródło: www.cambridgesound.com/free-infographic-examines-the-office-noise-epidemic

Ile z tych aspektów możesz rozpoznać w swoim środowisku biurowym?

Problem z biurami na planie otwartym zdradza już sama ich nazwa - są to biura na planie otwartym. Nie ma się gdzie schować, ani gdzie pójść, jeśli chce się zachować prywatność. Choć z pewnością przyczyniły się one do zaciemnienia otoczenia i stworzenia barier między pracownikami, miały też swoje zalety.
Przynajmniej boks biurowy zapewniał pewną dozę prywatności!

Zamiast tego mamy stanowiska pracy w biurach, które znajdują się obok kilku innych. Oczywiście jest to idealne rozwiązanie do współpracy i tworzenia środowiska pracy zespołowej, ale kiedy trzeba się skoncentrować, próby mentalnego odcięcia się od rozmów toczących się wokół mogą być frustrujące.

Innym problemem związanym z nowoczesnymi biurami na planie otwartym jest to, że zazwyczaj jest w nich dużo szkła. Jak widać na infografice, szkło może i wygląda ładnie, jest błyszczące i odbija światło, ale nie jest idealne do pochłaniania hałasu. Tak, będziesz mieć dużo naturalnego światła, otrzymując wszystkie korzyści z tej strony rzeczy, ale trzeba będzie dokładnie przemyśleć panele akustyczne i inne metody tłumienia dźwięku, jeśli okaże się, że jest to problem.

Nie wszystko jest złe ...

Oczywiście, być może przedstawiamy biura na planie otwartym w złym świetle, ale ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że są to również niezwykle produktywne miejsca pracy. Znając minusy, można się do nich przygotować i pracować nad ich wyeliminowaniem lub przynajmniej jak największym ograniczeniem.
Można zdecydować się na modułowe meble biurowe, które można przemieszczać, gdy tylko zajdzie potrzeba stworzenia oddzielnej przestrzeni, zainstalować panele akustyczne, a w razie potrzeby wykorzystać ekrany i przegrody jako fizyczną barierę.

Istnieje wiele sposobów na uniknięcie rozpraszania uwagi w biurze - wystarczy po prostu zaplanować wszystko z wyprzedzeniem. Twoi pracownicy mogą potrzebować skoncentrować się na liczbach i statystykach, siedząc na swoich krzesłach biurowych, a to oznacza, że należy pamiętać o umieszczeniu obszarów współpracy z dala od stref ciszy. Oznacza to, że należy pamiętać o umieszczeniu obszarów współpracy z dala od stref ciszy. Ważne jest również, aby wszyscy pracownicy w biurze szanowali innych, którzy mogą próbować się skoncentrować!

Charakter pracy zespołowej we współczesnych czasach oznacza, że biura na planie otwartym muszą być miejscami, które tętnią życiem i są kreatywne. Wprowadzenie stołów o podwyższonej wysokości i uczynienie przestrzeni aktywną i interesującą jest dodatkowym atutem, ale należy pamiętać o ogólnym poziomie hałasu w przestrzeni.

Gdy hałas staje się zbyt duży, nie tylko trudno jest się skupić i skoncentrować, ale może to również prowadzić do powstania stresującego środowiska.
Pracownicy mogą zacząć na siebie warczeć, po prostu dlatego, że nie mogą się zająć swoją pracą, a wtedy może dojść do konfliktów i problemów z morale.

Z pewnością biuro na planie otwartym jest wspaniałym dodatkiem do nowoczesnego świata biurowego, który ma niezliczone zalety, ale zawsze warto pamiętać o możliwych minusach, które niweczą szanse na skoncentrowanie się na zadaniu.

Bartosz Lis

Redakcja wesele.elk.pl