29 września 2016 Udostępnij

Laser, czy atrament - co wybrać?

Gdy analizujemy drukarki laserowe i atramentowe, zwykle nie możemy zaprzeczyć, że to przedstawicielki pierwszej z wymienionych grup zwracają na siebie uwagę wówczas, gdy w centrum naszego zainteresowania znajduje się wysoka jakość wydruków. Są one nie tylko bardziej uniwersalne, ale również mogą nam zaoferować większe możliwości. Okazuje się przy tym, że koszty ich użytkowania wcale nie są wysokie zwłaszcza, jeżeli zależy nam na tym, aby dokumenty były drukowane w większej licznie. Oczywiście, gdy mówimy o drukowaniu odbywającym się w warunkach domowych, możemy przyjąć, że koszty korzystania z drukarki atramentowej i laserowej są zbliżone do siebie. Gdy jednak rośnie liczba kartek, rośnie również różnica między nimi.

Koszt druku

Wyliczenia specjalistów mówią o tym, że kartka wydrukowana z wykorzystaniem urządzenia zasilanego atramentem będzie nas kosztowała 25 groszy. Te same szacunki potwierdzają, że kartka wydrukowana dzięki drukarce laserowej jest nawet o piętnaście groszy tańsza. W sprzedaży dostępne są dziś zresztą również urządzenia, które charakteryzują się wyjątkowo wysoką wydajnością. Jeśli pomyślimy o korzystaniu z nich wspomniany koszt może spaść nawet do 4 groszy. Oczywiście, gdy mamy do czynienia z drukiem kolorowym, musimy liczyć się z tym, że będzie on zauważalnie droższy.

Cena atramentu do drukarki

Drukarki atramentowe

Gdy dokonujemy porównania drukarek cyfrowych i atramentowych, nie możemy nie dostrzec i tego, że te pierwsze zwracają na siebie uwagę również ze względu na gwarantowaną jakość. Sm atrament nie jest wysoko ceniony także ze względu na to, że na podłożu papierowym ma tendencję do rozmazywania się. Co więcej, jest narażony na niekorzystne skutki promieniowania UV. Kartki papieru pod wpływem słońca szybko bledną tracąc swoje właściwości, druk atramentowy nie wykazuje się jednak odpornością również wówczas, gdy zostanie zalany wodą, często rozmywa się bowiem wówczas, a jego odczytanie staje się wyjątkowo trudnym zadaniem. Na szczęście, w technologii cyfrowej nie trzeba się już obwiać takiego scenariusza. Tusz w drukarkach atramentowych ma i tę wadę, że zasycha, jeśli urządzenie nie jest używane przez dłuższy czas, ponowne uruchomienie urządzenia wymaga zaś oczyszczenia dyszy.

Drukarki laserowe

Drukarki laserowe zwracają na siebie uwagę już choćby dlatego, że mogą drukować wykorzystując w tym celu większą gamę nośników. Radzą sobie zarówno z foliami, jak i z papierami o zróżnicowanej grubości, a nawet z papierem o wysokim połysku. Warto wspomnieć i o tym, że sprawdzają się przy druku termotransferowym. Co ciekawe, właściwość ta jest typowa nawet dla rozwiązań relatywnie tanich.

Maria Najdała

Redakcja wesele.elk.pl