29 września 2016 Udostępnij

Wybór drukarki: drukarka laserowa czy atramentowa?

Pierwsza decyzja jaka musi być podjęta przy zakupie drukarki to wybór technologii druku.

Na co można się zdecydować?

Powszechnie mówi się, że drukarki laserowe sprawdzać się będą lepiej przy drukowaniu dokumentów tekstowych, natomiast atramentowe mają się lepiej sprawdzać w momencie, gdy będzie się drukować grafiki oraz zdjęcia. Takim podziałem można się kierować, jednak są również inne kwestie, które można brać pod uwagę.

Drukarka do domu

W domowych warunkach przy sporadycznym drukowaniu niewielkiej liczby stron będzie się dobrze sprawdzać urządzenie atramentowe. Przy większych potrzebach, a wiec drukowaniu kilkunastu stron dziennie można pomyśleć o kupowaniu laserowego urządzenia. Oferuje ona nieco szybsze wydruki oraz niższe koszty eksploatacji. Jeśli nie zamierza się drukować zdjęć i kolorowych grafik to wydaje się, że lepszym rozwiązaniem będzie kupowanie drukarki laserowej. Alternatywą może być również sprzęt, który charakteryzuje się automatycznym uzupełnieniem atramentu, dzięki temu można liczyć na to, że uda się poprawić koszty wydruku i będą niższe nawet o 2 grosze na stronie. Drukarka do biura Jeśli ktoś szuka drukarki do małej firmy to na pewno laserowa drukarka będzie dobrym rozwiązaniem. Urządzenie charakteryzuje się dobrą jakością i wydajnością.

Domowa drukarka

Drukarka monochromatyczna czy kolorowa?

Pytanie to będzie związane z technologia druku. Wybór drukarki laserowej będzie się zazwyczaj wiązał z tym, że decydujemy się wyłącznie na drukowanie czarno białe. Kolorowa drukarka laserowa jest znacząco droższa i dodatkowo trzeba się liczyć z tym, że materiały eksploatacyjne także będą droższe. Dlatego, jeśli mają być wydruki kolorowe to wydaje się, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie drukarka atramentowa.

Jaka drukarka do domu?

Oczywiście będzie to zależeć od przeznaczania drukarki. Kupując urządzenie do domu najprawdopodobniej chcemy mieć jednocześnie sprzęt uniwersalny jak i też ekonomiczne. Ma to pozwolić na drukowanie czystego tekstu oraz kolorowych dokumentów, grafik i sporadycznie zdjęć. Dlatego najlepiej sprawdzi się tutaj urządzenie atramentowe.

Jaka drukarka do biura?

Wydaje się, że w biurze ważniejsza będzie wydajność a także koszty eksploatacji. Zdecydowana większość wydruków będzie czarno-biała, dlatego wydaje się, że tutaj laserowe urządzenie będzie doskonałe. Jeśli nie przewiduje się drukowania w kolorze warto się zdecydować na urządzenie laserowe. W sytuacji, gdy potrzebuje się urządzenia uniwersalnego, które umożliwi nam uzyskanie większej ilości wydruków najlepszym rozwiązaniem będzie kolorowa drukarka laserowa.

Maria Najdała

Redakcja wesele.elk.pl