29 września 2016 Udostępnij

Główne zalety drukarek laserowych

Drukarki laserowe stały się już standardem w biurach, gdzie potrzebna jest większa wydajność i głównym wymaganiem stawianym drukarkom jest niski koszt produkcji jednej strony wydruku. Obecnie drukarki laserowe zaczynają powoli wypierać też drukarki atramentowe z naszych domów.

Zalety drukarki laserowej

Tonery laserowe znane są ze swojej wydajności. Jeden toner jest w stanie wyprodukować 5 razy więcej treści od kompletu tuszy. Można z jego pomocą wydrukować do 2000 stron. Dzięki temu zwykle zwraca się inwestycja w drukarkę laserową, chociaż jest ona droższa od atramentowej. Zaletą drukarek laserowych jest też ich uniwersalność. Są w stanie drukować na nośnikach, z którymi nie radzą sobie drukarki atramentowe, na przykład na folii i na materiałach o wysokim połysku. Można nawet tworzyć za pomocą lepszych urządzeń druki termo transferowe.

Zauważyć trzeba, ze drukarki laserowe są szybsze i od razu tworzą obraz na całej stronie. Zwykle są w stanie też zaoferować lepszą jakość wydruku, zwłaszcza monochromatycznego. Nie przeszkadza im tak bardzo woda i nadruk się nie rozmazuje.

Koszty eksploatacyjne drukarki

Toner w drukarce laserowej

Toner i bęben w kupowanej drukarce powinny być dobierane pod względem naszych możliwości finansowych zestawionych z oczekiwaną jakością gotowych materiałów. Dla urządzeń pracujących jako kserokopiarki dla tekstu drukowanego wymagania będą mogły być oczywiście zdecydowanie niższe. Co więcej, w decyzji o wyborze tonera udział powinny mieć kwestie ekologiczne oraz warunki gwarancji. Producenci potrafią się bardzo mocno tutaj różnić. Co więcej, sama cena nie jest też jedynym elementem wpływającym na jakość wydruku.

Obniżanie kosztów eksploatacyjnych wiążę się z powszechnym stosowaniem tańszych zamienników dla elementów zużywających się lub stosowania regeneracji, która w niektórych urządzeniach daje dobre efekty, a w niektórych zdecydowanie gorsze. Tym niemniej, należy raczej unikać korzystania z drogich tonerów firmowych, które nie są wyraźnie lepsze od dobrej jakości zamienników.

Bartosz Lis

Redakcja wesele.elk.pl