28 września 2016 Udostępnij

Drukarki laserowe są lepsze od atramentowych

Chociaż drukarki atramentowe nie zostały jeszcze całkiem wyparte z rynku, ich laserowe odpowiedniki zabierają im coraz większy teren. Są po prostu lepsze, zarówno w zastosowaniach profesjonalnych, jak i domowych. Największa przewagę drukarki laserowe uzyskują nad drukarkami atramentowymi pod względem ekonomiczności i wydajności samych urządzeń.

Drukarki laserowe

Drukarka laserowa operuje specjalnym promieniem lasera, który nagrzewa płyn tuszowy. Zamknięty w kartridżach płyn przylepia się do kartki i tak powstaje wydruk. Dzieje się to za sprawą specjalnej folii światłoczułej, na której pracuje laser.

Zalety drukarek laserowych

Największą zaletą drukarek laserowych są niewielkie koszty ich użytkowania. W jednym kartridżu spokojnie zmieści się ilość tuszu wystarczająca na wydrukowanie do 2500 arkuszy dokumentów w formacie A4. Wymiana takiego kartridża to w dodatku niższy koszt w porównaniu z wymianą tuszów drukarki atramentowej, więc cena jednej kartki jest w przeliczeniu znacznie niższa. Ważna jest ponadto wydajność pracy drukarek laserowych. W tym samym czasie wykonają więcej wydruków od drukarek atramentowych i będą to wydruki precyzyjniejsze. Mniejsze elementy będą znacznie bardziej wyraźne, a barwy dokładniejsze. Zaletą niewątpliwie jest również ich cicha praca.

Drukarki laserowe

Wady drukarek laserowych

Nie ma rzeczy bez wad. W przypadku drukarek laserowych trzeba wskazać na stosunkowo duże zużycie prądu. Drogie są też do nich części zamienne, niezbędne w przypadku poważniejszych awarii. Ich poziom skomplikowania także jest wysoki, co uniemożliwia zwykle dokonanie samodzielnych napraw. Niektórzy użytkownicy skarzą się także na ich rozmiary. Drukarki laserowe są z zasady urządzeniami dużymi.

Pomimo takich wad dominacja drukarek laserowych na rynku cały czas się powiększa. Koszty pracy i wygoda obsługi zdecydowanie przewyższają wszelkie niedogodności spowodowane z ich wykorzystywaniem, a coraz lepsze ceny powodują, że nawet w warunkach domowych coraz częściej można spotkać właśnie takie urządzenia.

Weronika Mazur

Redakcja wesele.elk.pl