8 maja 2022 Udostępnij

Jak prowadzić firmę efektywną kosztowo

Firma nie może działać wyłącznie dzięki pasji. W przeciwnym razie koszty wymkną się spod kontroli, a cały biznes będzie skazany na porażkę.

Być może malujemy dość negatywny obraz, ale faktem jest, że jeśli firma nie trzyma się budżetu, wynik nie będzie zbyt dobry.

Prowadzenie oszczędnej firmy nie musi być trudne i może być tak proste, jak wybór używanych krzeseł biurowych zamiast fabrycznie nowych, jeśli tak dyktuje budżet. Chodzi o podejmowanie decyzji, które nie wpływają na jakość produktu lub usługi, ale pozwalają zaoszczędzić pieniądze tam, gdzie można je zaoszczędzić. Oczywiście nigdy nie należy oszczędzać na zapewnieniu pracownikom wygodnego i bezpiecznego miejsca pracy, ale zaprojektowanie nowego miejsca pracy nie musi być ogromnym i kosztownym procesem, o którym być może myślisz.

Pierwszym miejscem, w którym należy się temu przyjrzeć, jest bilans. Spisz wszystkie rozchody i porównaj je z przychodami. Czy są jakieś oszczędności, które można poczynić? Z pewnością istnieją obszary, z których możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, takie jak pozostawienie maszyn w stanie gotowości, które pochłaniają rachunki za energię elektryczną. Z czasem te oszczędności mogą się sumować do ogromnych kwot. A co z materiałami biurowymi, które zamawiasz? Czy można ograniczyć ilość potrzebnego papieru, a nawet zrezygnować z niego?

Wiele firm decyduje się obecnie na zatrudnianie pracowników zdalnych, zamiast ponownie zatrudniać pracowników biurowych. Dlaczego? Ponieważ nie ma kosztów ogólnych i nie ma potrzeby kupowania najwyższej jakości mebli biurowych, ponieważ nie pracują oni w biurze! Takie rozwiązanie może nie sprawdzać się w przypadku Twojej firmy, ale rozważenie możliwości zlecenia pracy freelancerom może nie być tak kosztownym przedsięwzięciem, jak myślisz.

Przyjrzyj się sposobowi prowadzenia firmy

Nie sugerujemy, abyś zmniejszył liczbę pracowników, ale proponujemy, abyś przyjrzał się sposobowi funkcjonowania biura. Czy można wprowadzić strefy, które zwiększą produktywność i pomogą uzyskać większe przychody? Oznacza to wyposażenie w meble do pracy zespołowej, które pozwolą pracownikom na burzę mózgów i wymyślanie kreatywnych rozwiązań, a następnie wydzielenie cichszych stref, być może z luksusowymi ściankami działowymi, które ograniczą hałas do minimum, tak aby można było pracować ciszej i bliżej.

Nigdy nie lekceważ potęgi produktywności. Nie chodzi tylko o wykonanie większej ilości pracy, ale o przyciągnięcie większej ilości klientów, pokonanie konkurencji, zadowolenie klientów, a to wszystko przekłada się na większe zyski. Im większe zyski w stosunku do wydatków, tym większa nadwyżka gotówki, którą można przeznaczyć na dalszy rozwój firmy, a być może także na inwestycje w celu osiągnięcia przyszłych korzyści.


Choć w tym momencie nie możesz jeszcze zaprojektować zupełnie nowego biura, coraz większą popularnością cieszą się biura zrównoważone.
Są to biura zoptymalizowane, zaprojektowane z myślą o ochronie środowiska, ale także o obniżeniu kosztów bieżących (np. energii elektrycznej i materiałów eksploatacyjnych), z dużym naciskiem na wydajność operacyjną. Możesz zaczerpnąć kilka wskazówek z tego typu biur, np. zastosować biophilic design w celu zwiększenia produktywności, stosować recykling, aby obniżyć koszty i być bardziej ekologicznym itp.

W prowadzeniu efektywnej kosztowo firmy nie chodzi tylko o zyski osiągane na koniec każdego miesiąca, ale o to, jak widzisz swoją działalność w przyszłości. Można na przykład co miesiąc oszczędzać na rachunkach, ale jeśli nie ma się planu, jak od tego momentu rozwijać firmę, to czy jest się efektywnym kosztowo, czy tylko bezskutecznym? Efektywność kosztowa to o wiele więcej niż gotówka, to morale w miejscu pracy, produktywność, pomysły, rozwój na przyszłość, a także to, jak postrzegają Cię Twoi klienci.

W Calibre staramy się patrzeć szerzej niż tylko na początkowe założenia i współpracować ze sobą, aby opracować solidny i kreatywny plan, niezależnie od tego, z czym mamy do czynienia. Jest to coś, co musisz zrobić, jeśli chcesz nie tylko zwiększyć efektywność kosztową, ale także zobaczyć, jak Twoja firma będzie się rozwijać w przyszłości.

Maria Najdała

Redakcja wesele.elk.pl